Ako triediť odpad
Triedime tak, že odpady vhadzujeme do príslušného kontajnera. Je veľmi dôležité, aby sme odpad nepomiešali, pretože sa nám znehodnotí odpad v nádobe.
PLASTY
Plasty zahŕňajú širokú skupinu odpadov, ktorých väčšina je dobre recyklovateľná.
Najčastejšie zbierame: neznečistené plastové obaly od minerálok, džúsov, sirupov – PET fľaše (vratné fľaše odneste naspäť do obchodu), plastové fólie, obaly od čistiacich prípravkov, drogérie, šampónov, aviváže, destilovanej vody, tekutých mydiel, jedlého oleja, tégliky od jogurtov a masla a pod.
Pozn.: V niektorých obciach sa môže spolu s plastom zbierať aj nápojový kartón, alebo aj papier.
Pred triedením je potrebné odstrániť kovové uzávery, poistné krúžky. Obaly je vhodné vypláchnuť resp. odstrániť hrubé nečistoty a zvyšky potravín kvôli zápachom a hygiene na ceste k recyklácií a čistote na triediacej linke.
Do zberných nádob na plasty nepatria: znečistené plastové obaly chemickými látkami, či minerálnymi olejmi, viacvrstvové obaly z mlieka a džúsov*, linoleum, guma, plastové obaly od motorových olejov, molitan.
* Podľa konkrétneho systému zberu zavedeného v jednotlivých samosprávach, sa môžu spolu s plastmi v žltej nádobe zbierať aj viacvrstvové obaly a kovové obaly
Triedením plastov:
- znižujeme objem zmesového odpadu,
- šetríme energie,
- znižujeme spotrebu ropy,
- chránime prírodu.
Z celkového množstva plastových odpadov vznikajúcich v Európe sú recyklované len približne 3 % z celkového množstva. Z vyzbieraných plastov sa dajú opäť vyrobiť napr. vrecia, fólie, rôzne fľaše, flisové oblečenie.
NÁPOJOVÝ KARTÓN
Najčastejšie zbierame: viacvrstvové kombinované obaly od mlieka, mliečnych výrobkov, džúsov, ovocných štiav a pod.
Pred triedením je potrebné: jednotlivé kartóny zmenšiť stlačením. Obaly je potrebné vypláchnuť a až tak umiestniť do správnej nádoby.
Pozn.: V niektorých obciach sa môže nápojový kartón zbierať spoločne s kovmi, alebo s plastom. Triedenie nápojových kartónov sa môže v jednotlivých mestách, obciach líšiť, preto si jeho správne triedenie overte v obci, či u prepravcu.
Do zberných nádob na nápojový kartón nepatria: znečistené obaly
Triedením nápojových kartónov:
- znižujeme objem komunálneho odpadu,
- šetríme energie,
- chránime naše lesy,
- chránime prírodu pred skládkami a ťažbou dreva.
Každý rok sa na slovenský trh uvedie približne 9 tisíc ton nápojových kartónov, z čoho viac ako polovica skončí na skládke. Denne sa predá až 1,5 milióna potravín zabalených do nápojového kartóna.
PAPIER
Najčastejšie zbierame: znehodnotené knihy bez dosiek, zošity, časopisy, noviny, brožúry, katalógy, pohľadnice, listy, kancelársky papier, papierové vrecká, papierové obaly od potravín, letáky, katalógy, kartónové obaly, lepenku, papierové krabice (od liekov, obuvi, pracích práškov), počítačový papier, kartónové obaly na vajíčka.
Pred triedením je potrebné: odstrániť kovové materiály (spinky), plastové časti používané pri väzbách, plastové obaly používané pri balení, napr. časopisov, zmenšiť objem roztrhnutím, aby sa zabránilo skorému napĺňaniu zberných nádob.
Do zberných nádob na papier nepatrí: znečistený a mastný papier, papier znehodnotený farbou, olejmi, zvyškami potravín, použité tapety, papier na ktorom je lepiaca páska, umelohmotné obaly, vrstvené obaly, obaly na mlieko a nápoje, kopírovací papier, lakovaný a voskový papier, papier otiahnutý fóliou, plastové obaly na vajíčka, použité papierové utierky, hygienické potreby.
Triedením papiera:
- znižujeme objem komunálneho odpadu
- šetríme energie
- chránime naše lesy
- chránime prírodu pred skládkami a ťažbou dreva
Vyhadzovaním papiera v Slovenskej republike zničíme ročne 3 000 hektárov lesa. Zo zberového papiera (napr. novín, časopisov, kartónov, kancelárskeho papiera, starých kníh bez obalov) dokážeme recykláciou vyrobiť všetky výrobky papierenského priemyslu: kancelársky papier, baliaci papier, papierové vreckovky, toaletný papier, nové kartónové obaly atď.
SKLO
Najčastejšie zbierame: nevratné obaly zo skla z alkoholických alebo nealkoholických nápojov, pivové fľašky, fľaše z minerálok, sirupov, olejov, poháre, tabuľové sklo z okien a dverí (väčšie množstvá patria na zberný dvor), sklenené črepy.
Pred triedením je potrebné: odstrániť z fliaš všetky nesklenené časti ako vrchnáky, fólie alebo plastové súčasti. V prípade, že nie je možné zo skla odstrániť nesklenené časti, urobí sa tak pri spracovaní.
Do zberných nádob na sklo nepatrí: Porcelán, keramika, drôtené sklo, autosklo, zrkadlá, obrazovky, pozlátené a pokovované sklo alebo iné technické druhy skla, plexisklo, lepené sklo, varné sklo, žiarovky.
Vratné fľaše odneste naspäť do obchodu. Po ich umytí budú znovu použité a naplnené.
KOVY
Pozn.: Pri triedení je však potrebné riadiť sa usmernením obce, pretože niektoré obce zbierajú kovy spolu s plastom prípadne s nápojovými kartónmi.
Najčastejšie zbierame: kovové obaly, železné konzervy a nezálohované plechovky, kovové výrobky, nezálohované hliníkové plechovky od nápojov, železné súčiastky, neželezné kovové súčiastky, alobal.
Pred triedením je potrebné: plechovky stlačiť kvôli zmenšeniu objemu, utrieť zvyšky farieb, chemikálií, lepidiel a podobne (ak je to možné). Pokiaľ na obale zostávajú zvyšky farieb, chemikálií a pod., takýto odpad sa musí odovzdať ako odpad s obsahom nebezpečných látok.
Do zberných nádob na kov nepatrí: Kovový obal kombinovaný s iným materiálom (tuby z krémov a pást), mäkké vrecúška z kávy, kovové obaly obsahujúce zvyšky nebezpečných látok, veľký kovový odpad.
Kov je možné recyklovať do nekonečna a preto je táto recyklácia veľkým prínosom v oblasti šetrenia zdrojov. Kovový odpad sa pretaví a všetky ostatné nekovové zvyšky pri vysokých teplotách zhoria.
BIOODPAD
Najčastejšie zbierame: biologický rozložiteľný odpad ako šupky z ovocia a zeleniny, čajové vrecúška, ovocie, zelenina, kvety, lístie, tráva, záhradný odpad, zvyšky zo zberu plodín, piliny a pod.
Pozn.: V prípade košov iba na kuchynský biologicky rozložiteľný odpad, do koša nevhadzujeme odpad zo záhrad.
Do zberných nádob na bioodpad nepatrí: Mäso a potraviny živočíšneho pôvodu, popol, stavebný odpad, skaly, cigarety, mŕtve zvieratá a výkaly.
ĎALŠIE MOŽNOSTI TRIEDENIA
BATÉRIE
Najčastejšie zbierame: batérie a akumulátory všetkých druhov (tužkové batérie všetkých veľkostí, 9V batérie, batérie z prenosných počítačov, z mobilných telefónov, autobatérie a pod.
Pred triedením je potrebné si uvedomiť, že batérie obsahujú množstvo ťažkých kovov ako je olovo, kadmium, nikel a ortuť, ktoré sú pre nás extrémne toxické. Nepatria preto do bežného smetného koša, pretože sa na skládke budú rozkladať 200 – 500 rokov.
Recyklácia použitých batérií bráni uniku toxických látok do prostredia a zároveň výrazne šetrí prírodné zdroje.
Triedením batérií:
- šetríme energie,
- chránime naše lesy,
- znižujeme svoj negatívny vplyv na životné prostredie,
- uľahčujeme prácu ľuďom v recyklačnom priemysle.
V prípade, že sa vo vašom meste, alebo obci nenachádzajú predajne, ktoré by Vám odobrali opotrebované batérie a akumulátory a nenachádzajú sa ani zberné dvory, oslovte zástupcov samospráv a opýtajte sa kam ich máte umiestniť. V súčasnosti majú mestá a obce povinnosť dvakrát ročne zabezpečiť mobilný zber týchto nebezpečných odpadov.
ELEKTROODPAD
Okrem batérií môžeme recyklovať aj iný elektroodpad, ako sú staré elektrospotrebiče. Dôležité je myslieť na to, že elektrospotrebiče nie sú bežným komunálnym odpadom a preto nepatria do prírody ani do bežného kontajneru. Spotrebiče sú zdrojom rôznych nebezpečných látok ako olovo, freóny a pod. a preto by sme mali využiť ich bezpečnú likvidáciu napríklad prostredníctvom spätného zberu v predajniach, mobilného alebo sezónneho zberu, ktoré organizujú mestá a obce alebo prostredníctvom zberného dvora.
Pri recyklácií elektroodpadu môžeme získať druhotné suroviny (napríklad drahé kovy, železné kovy, neželezné kovy a plasty), ktoré sa dajú opätovne využiť na výrobu iných produktov.
JEDLÉ OLEJE A TUKY
Zbierame: použité jedlé oleje a tuky v uzatvorených plastových fľašiach, ktoré sú zbavené tuhých častíc, ako sú zvyšky jedál.
Do zberných nádob na olej a tuky nepatrí: olej a tuky v sklenených fľašiach a kovových plechových nádobách, mazivá, motorové a hydraulické oleje, iné komunálne odpady.
Pri vylievaní oleja do kanalizácie dochádza k zanášaniu potrubí a znečisteniu vody. Vyzbieraný olej a tuky sa ekologicky spracovávajú a využívajú sa ako zložka pri výrobe biopalív.
TEXTIL
Recyklovanie odevov a textilu sú obmedzené až minimálne, avšak stále existuje niekoľko možností, ako sa zodpovedne zbaviť starého oblečenia:
- Niektoré obchody organizujú zber starého šatstva.
- Zachovalé oblečenie ponúknite priateľom, susedom, na rôznych portáloch, v second handoch, prípadne vhoďte do špecializovaných kontajnerov, darujte charite a podobne.
- Oblečenie nevhodné na nosenie odneste na zberné dvory, odkiaľ ho odvezú na ďalšie spracovanie
- Zo starého textilu môžete doma vyrobiť handry, utierky na riad a podobne.
Dôležité je zamyslieť sa, ako tiež dokážeme znížiť produkciu textilného odpadu. Zníženie tvorby takéhoto odpadu začína pri nákupe, kedy je vhodné v prvom rade zvážiť potrebu zakúpenia oblečenia. Pri kúpe je lepšie preferovať kvalitnejšie oblečenie, ktoré vydrží dlhší čas alebo môžeme nakúpiť napríklad v second handoch, ktoré ponúkajú recyklovanú módu.
Zdroje:
- Manuál na triedenie odpadu z projektu „Triedim, triediš, triedime“, SAŽP