Čo je odpad a prečo ho triediť
Čo je odpad
Známe slovenské porekadlo „Zíde z očí, zíde z mysle“ veľmi často uplatňujeme pri nakladaní s odpadom, najmä v domácnostiach. Zahodíme odpad do koša, potom do kontajnera a tým cesta odpadu pre nás končí.
Odpadom tak môžeme nazvať všetko to, čo sa nám zdá nepotrebné, nechcené. Ak by sme chceli byť presní, tak odpad, to nie sú len veci. Sú to aj nežiaduce vedľajšie produkty vznikajúce pri výrobe, opotrebované predmety a zvyšky po spotrebovaných veciach.
Minimalizácia: To čo je pri odpadoch podstatné, je ich minimalizácia, to znamená v čo najmenšej možnej miere sa podieľať na ich vytváraní, na konzumnom spôsobe života, kedy produkujeme stále viac a viac odpadu. Pritom nesmieme zabúdať na odpad, ktorý nevzniká len v domácnostiach, ale aj v priemysle, poľnohospodárstve, atď.
Opätovné používanie: Náš odpad môže byť hodnotným zdrojom, surovinou pre niekoho, kto ho dokáže využiť! Jeho opätovné využitie, prípadne recyklácia šetrí prírodné zdroje, energiu, naše peniaze a chráni životné prostredie pred ďalším znečisťovaním.
Recyklácia: Primárne dôležité je správne roztriedenie odpadu, aby neskončilo na skládkach odpadu, či v spaľovniach.
Čo znamená triediť odpad
Triediť znamená vložiť odpad do oddelených nádob, aby bolo možné ďalšie spracovanie suroviny, ktorá sa vráti ako druhotná surovina do výroby a nanovo sa spracováva.
Dôležitou misiou je odpad roztriediť podľa druhov, na jednotlivé zložky a to: plasty, nápojové kartóny, papier, sklo, kovy a bioodpad potom dať do príslušných, na to určených farebných kontajnerov alebo vriec - žltá (plasty), oranžová (nápojové kartóny), modrá (papier), zelená (sklo), červená (kovy) a hnedá (bioodpad)*.
* Farby závisia od systému zberu triedených zložiek komunálneho odpadu v obci/meste.
Trieďme všetky zložky, ktoré sa dajú odovzdať v rámci triedeného zberu do kontajnerov, na miestach spätného odberu (napr. batérie, textil, elektroodpad), prostredníctvom zberného dvora v obci či meste, alebo zložky, ktoré odoberajú zberne druhotných surovín. Odtiaľ naše odpady putujú do stredísk, kde sa ešte roztriedia, dočistia a upravia, aby mohli byť odovzdané spracovateľským závodom (napr. papierňam, sklárňam, železiarňam). Tam ich spracujú a ako druhotnú surovinu použijú na výrobu nových výrobkov.
Prečo je potrebné triedenie odpadu? - Ekonomické výhody
Triedením odpadu pomôžeme nielen životnému prostrediu, ale v konečnom dôsledku aj sebe po stránke zdravotnej, sociálnej, ale aj ekonomickej. Eliminujeme negatíva spojené so zneškodňovaním odpadov na skládkach odpadov a v spaľovniach, šetríme prírodné zdroje, znižujeme negatíva spojené s ťažbou a dopravou primárnych surovín, znižujeme množstvo spotrebovanej energie, množstvo znečistenia z výroby a v neposlednom rade šetríme finančné prostriedky.
Environmentálne výhody triedenia odpadu
Triedený zber vracia druhotné suroviny späť do výrobného procesu a preto je možné:
- ťažiť a získavať menej prvotných surovín,
- menej devastovať nové územia kvôli ťažbe surovín,
- postaviť menej skládok a spaľovní odpadov (z toho vyplýva menšie znečistenie prostredia),
- menej znečisťovať ovzdušie z dopravy,
- menej znečisťovať prostredie zo spracovania surovín a výroby nových produktov,
- spotrebovávať menšie množstvo energie,
- menej znečisťovať ornú pôdu chemickými hnojivami (kompostovaním biologicky rozložiteľných odpadov môžeme získavať kvalitné a ekologické hnojivo).
Ekonomické výhody triedenia odpadu
Príjem tvoria ušetrené poplatky za odpady a prostriedky za vyzbierané suroviny.
Z uvedeného vyplýva niekoľko priamych dopadov:
- spracovatelia surovín (papierne, sklárne atď.) si vďaka druhotným surovinám z triedeného zberu znižujú náklady na výrobu, čo v konečnom dôsledku znamená pre spotrebiteľov lacnejšie výrobky,
- výstavba a prevádzka recyklačných technológií je lacnejšia ako výstavba a prevádzka technológií na zneškodňovanie odpadov (skládky, spaľovne, atď.),
- za zneškodňovanie odpadov je nutné platiť (napr. poplatok za zneškodnenie a poplatok za uloženie odpadov na skládku), ale za triedenie platiť nemusíme,
- skládky odpadov musia byť monitorované a strážené (aj) po skončení svojej prevádzky (nehovoriac o nákladoch na odstraňovanie ekologických škôd, ktoré sú alebo budú spôsobené porušením tesniaceho systému skládok),
- čím viac sa v obci / meste vytriedi v rámci separovaného odpadu, o to menší má obec / mesto poplatok za uloženie zmesového komunálneho odpadu na skládku.
Sociálne výhody triedenia odpadu
- zber surovín, ich dotrieďovanie, preprava na spracovanie a recyklácia, kompostovanie vytvorí viac pracovných miest ako skládkovanie alebo spaľovanie odpadov,
- realizácia triedeného zberu pomáha vychovávať ľudí a formovať ich vzťah k ochrane životného prostredia a medziľudské vzťahy. Tieto vzťahy sú dôležité pre kvalitnejšiu funkčnosť komunity aj v iných oblastiach života,
- triedený zber poskytuje príležitosť pre sebarealizáciu aj sociálne odkázaným vrstvám. Napríklad mnohí telesne alebo mentálne postihnutí občania majú možnosť sebarealizácie v triedení, recyklácii a úprave nepotrebných vecí, z ktorých sa ich činnosťou stávajú predmety, ktoré majú využitie.